Oficjalny serwis
Gminy Stawiguda

Informacje o Gminie

Referaty

Sołectwa

Pomoc społeczna

Oświata

Ochotnicza Straż Pożarna

Akty prawne

Przekaż 1%

Psie adopcje

Cyfryzacja

Wybory Prezydenckie 2015

Referendum 2015

Wybory do Sejmu i Senatu 2015

23.11.2015 - 10:40:14

Kampania Biała Wstążka

KAMPANIA
BIAŁA WSTĄŻKA


W ramach Międzynarodowej Kampanii „Biała Wstążka”  Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawigudzie wraz  z  Pracownikami Posterunku Policji   w Stawigudzie  będą rozdawali ulotki i przypinali mężczyznom białą wstążkę – symbol kampanii.

KAMPANIA BIAŁA WSTĄŻKA

to największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata, skierowana do mężczyzn, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

W roku 1999 Organizacja Narodów Zjednoczonych celem upamiętnienia śmierci sióstr Mirabel oraz masakry w Montrealu uznała dzień 25 listopada za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet a biała wstążka stała się jego symbolem.

Rys historyczny:

Patria, Minerva i Maria Teresa Mirabal były aktywistkami politycznymi i symbolem oporu Dominikan przeciwko dyktaturze Trujillo. Były często aresztowane za swą działalność w obronie demokracji i praworządności. 25 listopada 1960 roku siostry Mirabal zostały zamordowane przez tajną policję w pobliżu Rufino de la Cruz, dokąd przyjechały by odwiedzić swych aresztowanych mężów. Zbrodnia ta poruszyła cały naród i przyśpieszyła upadek dyktatury Trujillo. Dzień 25 listopada, upamiętniający życie i śmierć sióstr Mirabal został uznany przez ONZ w roku 1999 za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet.

6 grudnia 1989 roku 25–letni mężczyzna Marc Lepine wszedł do budynku Politechniki Uniwersytetu w Montrealu niosąc automat kaliber 223. Strzelając zabił 14 kobiet i ranił 13 innych osób: 9 kobiet
 i 4 mężczyzn. Oświadczył, iż uczynił to, ponieważ uznał za niewłaściwe, by kobiety kończyły studia techniczne. Zanim popełnił samobójstwo zostawił list w którym zamieścił listę 19 najbardziej znienawidzonych przez niego kobiet. W roku 1991 Rząd Kanady ogłosił 6 grudnia Narodowym Dniem Pamięci i Działania w obliczu Przemocy Wobec Kobiet. Odtąd co roku mężczyźni i chłopcy są zachęcani do noszenia białej wstążki pomiędzy 25 listopada a 6 grudnia.

W ramach tegorocznej kampanii dnia 25 listopada w Stawigudzie będą rozdawane skierowane do mężczyzn ulotki z informacjami o przemocy wobec kobiet i sposobami włączenia się do walki z przemocą wobec kobiet oraz symboliczne białe wstążki. Udzielane będą także w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Stawigudzie porady prawne z zakresu przeciwdziałania przemocy wobec kobiet – w dniach 27 listopada i 4 grudnia 2015 r. w godz. od 9:00 do 13:00

Gminny Ośrodek Pomocy społecznej w Stawigudzie

Joanna Herda

p.o. Kierownika

 

  


WSTECZ

Multimedia

Elektroniczny Urząd Podawczy

System Informacji Przestrzennej

Punkty adresowe Gminy Stawiguda

Poradnik interesanta

Strategie, dokumenty

Projekty unijne i krajowe

Kultura i sport

Baza noclegowa

Galerie z imprez

Galerie zdjęć gminy

Gmina Stawiguda, 11-034 Stawiguda, ul. Olsztyńska 10, tel. 89 512-64-75, fax 89 512-69-10

projekt i wykonanie: Artneo.pl Artneo
Strony Internetowe Olsztyn